מדריכים מעניינים

לבריאות הנפש

טיפים מומלצים

לתזונה נכונה

מידע מרתק

בנושאי רפואה

התמכרויות

שליחת יד אל כדורים, התאמצות להשיג את הקופסא

התמכרויות, הינן דחף פנימי ולעיתים בלתי נשלט לביצוע פעולות מסוימות. רוב מקרי ההתמכרויות, הינם הרסניות ומשיגות הנאה רגעית לאדם הסובל מהם, אך גורמת להרס רב יותר בטווח הארוך יותר. הבסיס לדחף זה עלול להגיע ממספר מרכיבים מרכזיים, החל מחסכים אישיים, השפעות סביבתיות ועד גורמים גנטיים המשפיעים על האדם המכור. למעשה התמכרות, יוצרת תלות נפשית בדבר אליו מכור האדם, למשל אדם המכור לאלכוהול חייב את מנתו היומית כדי “לשרוד”.

קיימים סוג התמכרויות רבות, אבל ישנם כמה בולטים יותר בשל היותם נפוצים:

  • סמים ואלכוהול
  • הימורים והגרלות
  • קניות ורכישות באינטרנט
  • שוקולדים ומתוקים
  • מין וצפייה בפורנו ועוד.
  • משחקים, רשתות חברתיות וטלפון נייד.

לכל אחת מהרשימה הנ”ל, יש את התסמינים שלה ואת הדחף הבלתי נשלט לצורך השגת ההתמכרות. כאשר פונים אל טיפול בהתמכרויות, יש למצוא מטפל הבקיא בסוג ההתמכרות ממנו סובל המטופל. בחירה נבונה תקצר את זמן הטיפול, בייחוד במקרים בהם המטופל נמצא במצב קשה והוא אובססיבי לגבי “המנה היומית” שלו.

הזרקת סם, התמכרויות לסמים

התמכרויות וטיפול באמצעות שינוי התפישה

הכלל החשוב בכל טיפול רגשי או טיפול נפשי, הוא קודם כל כוח הרצון. לדוגמא אדם המכור לסיגריות או אלכוהול, לא יכול להפסיק את ההתמכרות, ללא רצון עז בכך. כאשר מטופל אינו מעוניין לטפל בדבר אליו הוא מכור, יש לגרום לו לרצות באמצעות מספר דברים כגון: צפייה בסרטונים של אנשים הנגמלו מהתמכרות זו, קריאת ספרים ומאמרים בנושא, הצבת “מראה” בה הוא יוכל לראות כיצד חייו השתפרו פלאים במידה ויגמל מאותו הרגל הרסני, וכמו כן גם שיחה ראשונית ובודדה בין מטפל למטופל יכולה לסייע לגרום לו לרצות לשמוע על הטיפול.

יש לדעת כי לעיתים אדם מכור לפעולה מסוימת בשל טראומה, חסכים רגשיים ואחרים ובשל כך הוא צורך את התמכרויות אלו. האנשים הסובבים אותו מוכרחים לתמוך בו, להקשיב לו וחלילה לא לשפוט או לגרום לו עוול. במידה וההתמכרות נוסעת ממקור כמו אלו של טראומה, המטפל ידע לאבחן את מקור הטראומה ובעצם לשנות את התפישה באשר לטראומה של המטופל – וכתוצאה מכך גם התמכרויות ייעלמו יחד עם הטראומה.

טיפול בהתמכרויות

סימנים מוקדמים של התמכרויות וקיצור זמן הטיפול

כאשר אדם נמצא בשלבים הראשוניים של ההתמכרויות, לא תמיד ניתן לזהות זאת ולראות כיצד המצב מתחיל להתדרדר. אך בכל זאת ישנם כמה סימנים אשר יסייעו לזהות את ההתמכרות עוד בחיתוליה, מה שיגרום לזמן טיפול קצר יחסית וחזרה לחיים תיקניים תוך מספר טיפולים בודדים. הסימנים הבולטים הם: אובססיה לגבי אותה התמכרות, ניסיונות לביסוס ההתמכרות כמו גן הצדקת מכורים אחרים, ניסיונות לבחון את הסובבים כיצד יגיבו במידה ויגלו את ההתמכרות שלו, יציאות קבועות מהבית גם כאשר אין סיבה ולרוב אלו יהיו באותו טווח שעות, הסתגרויות למשך שעות רבות ועוד.

כאשר ישנו החשש להתמכרות של אחד מבני הבית או האנשים הקרובים, רצוי לעשות שיחה בארבע עיניים כאשר השיחה תגיע ממקום של הכלה וקבלתו, ולא ממקום של “חקירה” או “שפיטה” לגבי ההתמכרות.

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך

מזור לחיים - לוגו האתר

הישארו מעודכנים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

תזונה ובריאות
נגן וידאו
דיאטה בקלות
נגן וידאו
טיפול נפשי עם תוצאות
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל