מדריכים מעניינים

לבריאות הנפש

טיפים מומלצים

לתזונה נכונה

מידע מרתק

בנושאי רפואה

התמודדות עם גירושין

התמודדות עם גירושים כשיש ילדים

שיעור הגירושין בעולם המערבי מהגבוהים ביותר שידעה עד כה ההיסטוריה, וזה כולל כמובן גם את ישראל. ע”פ הנתונים, אחוזי הגירושין בישראל עומדים על יותר מ-25%! ישנן מדינות שבהן אחוזי הגירושין גבוהים יותר, כמו למשל במדינות סקנדינביה שבהן כמעט מחצית מהזוגות מתגרשים. לעומת זאת דווקא במדינות שאינן מפותחות, אחוזי הגירושין נמוכים מאוד, עד כדי אחוזים בודדים.

ישנן פרשנויות רבות לגורמים העיקריים הגורמים לגירושין בחברה המערבית, חלקן מיחסות זאת לשינויים החברתיים של זמננו. אם זאת קיימות סיבות נוספות להיפרדות, כמו סיבות כלכליות, קדמה וטכנולוגיה, שינוי מעמד האישה ועוד. כל אלו עלולים להוביל למשבר המצריך התמודדות עם גירושין. רוב המשברים מגיעים בצורת דיכאון, חוסר ביטחון עצמי ועוד. כאשר יש ילדים ברקע, גם תא המשפחתי מתפרק ועלול להוביל למשבר נפשי עמוק כתוצאה מכך.

הסימנים למשבר בגירושין

כאשר מדובר על גירושין כתוצאה מבגידה, עלולים להופיע סימני ייאוש וחוסר אונים מוחלט, הכוללים גם איבוד האמון בחברה ובמין השני. כאשר סימנים עלו מגיעים, התמודדות עם גירושין עלולה להיות קשה שבעתיים. אבל גם כאשר הגורמים לגירושין הם אחרים, עלולים להופיע סימני משבר, הבאים לידי ביטוי בחרדות, פחד תחושות אבל ודיכאון. גם עניין הבדידות מקבל משמעות, אחרי הכל בני הזוג חיו יחדיו..

הדרך היעילה להתמודדות עם גירושין, היא שינוי התפישה הגורמת למשבר זה. את שינוי התפישה ניתן לעשות עצמאית או אצל מטפל מוסמך, וזאת בהתאם לרמת המשבר הבאה כתוצאה מהגירושין. באמצעות שינוי התפישה, ניתן לשנות גם את דפוסי ההתנהגות, ככה שהתחושות הפיזיות המגיעות יחד עם המחשבות, ייעלמו כלא היו מעולם.

לב שבור, פירוק הזוגיות

התמודדות עם גירושין רגשית ונפשית

ישנם זוגות אשר עוברים פרידה וגירושין בקלות יחסית, וזאת בשל הכנה מוקדמת לגירושין והכלת השינוי עוד בטרם הגיעה. ככל וההכנה תיהנה ממוקדת, כך התמודדות עם גירושין תיהיה קלה יותר עד כמעט אפסית. לעומת זאת ישנם זוגות אשר חווים גירושין בצורה קשה, וזאת למרות הכנה מוקדמת אם בכלל, במקרים אלו רצוי לפנות אל מטפל לצורך הבחנה ראשונית והתאמת טיפול מתאים לנפש אשר תשפיע באופן ישיר גם על הרגש.

מטפל מוסמך יעניק לכם כלים להתמודדות עם המשבר הרגשי של הגירושין, וזה יכלול פעולות פיזות כמו ספורט ופעילות גופנית אשר ידועה כמשחררת, ושיחות עמוקות לשינוי שורש התפישה של המשבר הרגשי. ישנו גם את עניין הביטחון העצמי המופיע בעיקר אצל בני זוג המתגרשים בגיל מבוגר או כאשר הגירושין הגיעו בהפתעה, שאז בן או בת הזוג ירגישו כי “אינם שווים” וכי “מי ירצה אותי עכשיו” וכדומה. אם אתם נמצאים באחד מן המצבים הללו, דעו כי זה בדיוק הזמן להרים את הראש ולהתחיל את המסע אל עבר חיים איכותיים יותר!

גירושין כשיש ילדים גדולים קשה יותר?

לא אחת ניתן לראות זוגות אשר חיו יחדיו עשרות שנים, שלפתע מפרקים את הזוגיות. דוגמאות כאלה ניתן למצוא גם במדורי הרכילות, אשר יש הסבורים כי אלו נותנות לגיטימציה לגירושין כדבר טוב. כמובן שכל מקרה הוא לגופו, גם במקרים בהם יש ילדים גדולים נשואים או כאלה שכבר אינם גרים עם ההורים. הסיבה המרכזית לכך שגירושין כאלו יכולים להגיע, הם לרוב בשל העובדה כי הילדים כבר אינם בבית, וכי תשומת לב ומרכז החיים חוזרים להיות בין בני הזוג אשר לא צולחים את המעבר הנ”ל.

כמו כן, כאשר מדובר על ילדים גדולים, התמודדות עם גירושין נעשית קשה יותר, וזאת בשל הלחץ המשפחתי המגיע לרוב מצד הילדים או המשפחה המורחבת. ישנם גם מקרים הפוכים, שדווקא כאשר הילדים גדלו ועול גידול הילדים חלף, זה הזמן להתחיל לממש את החלומות של בני הזוג.

התמודדות עם גירושין עם טיפול מקצועי

כאמור, ניתן לטפל במשבר גירושין באמצעות טיפול עצמי או אצל מטפל מוסמך. בשל היותו של טיפול ממוקד ומשתנה ממקרה כזה לאחר ובין אדם אחד לרעהו, לא ניתן למצוא “תבנית” אשר תתאים בדיוק למקרה שלכם. אם זאת הרקע הוא שינוי התפישה, באמצעות שיחות עמוקות המצביעות על שורש הפחד או המשבר, ואז שינוי התפישה יהיה קל יותר. התמודדות עם גירושין אצל מטפל מקצועי תניב את התוצאות, ותחזיר לכם את החיוך חזרה לחיים.

לסיכום: התמודדות עם גירושין אינה דבר נחמד, ובמקרים מסוימים גם קשים מאוד. אך גם לכך יש פתרונות, ורצוי לבדוק מהן האפשרויות המתאימות ביותר עבור המקרה שלכם.

מעבר אל דף הבית – מזור לחיים.

מזור לחיים - לוגו האתר

הישארו מעודכנים

מאמרים אחרונים שעלו לאתר

תזונה ובריאות
נגן וידאו
דיאטה בקלות
נגן וידאו
טיפול נפשי עם תוצאות
נגן וידאו

אהבתם את המאמר?

שתפו ברשתות החברתיות

שיתוף ב facebook
שתפו בפייסבוק
שיתוף ב whatsapp
שתפו בווטאספ
שיתוף ב twitter
שתפו בטוויטר
שיתוף ב email
שלחו למייל